Нажмите "Enter" для перехода к содержанию

Како крстити дете?

Шта треба да знате о светој тајни Крштења, како да се спремите за њега и шта ће вам бити потребно у храму осим детета – погледајте у «Слајдовима».

Шта је крштење?

То је једна од светих тајни Православне Цркве, у којој човек постаје пуноправни члан Цркве. Човек се крсти само једном.

Зашто је потребно крштење?

О томе говори Христ: Ко се неко не роди од воде и Духа, не може ући у Царство Божије (Јн 3:5). Крштење омогућава да се ослободите од било ког греха и увек будете уз Бога. Дакле, онај који верује у Спаситеља треба да прими Крштење да вечно буде уз Њега.

Када се појавило крштење?

Сам обред крштења — потапања у воду — веома је стар. Он увек симболише чишћење. Праузор хришћанског крштења се појављује још за време земаљског живота Исуса Христа. Људи су се крстили у знак одустајања од својих грехова. Крстио их је пророк Јован по наредби Бога, Спаситељ се такође крстио од Јована иако му то није било потребно јер је био безгрешан. Али то још није била света тајна.

Како се спремити за крштење?

Ако крстите бебу, онда треба да се спреме родитељи и крштени кумови – они су одговорни за духовно васпитање детета. Треба да дођу на припремне разговоре (минимум два), кумови и родители треба пре тога да прочитају Јеванђеље, да се исповедају и да се причесте. Било би чудно кад би родитељи довели дете да се причести после крштења, а сами нису у стању то да ураде. Ако је већ дете мало одрасло, треба да му објасните шта ће се десити и зашто. Такође можете га пре тога довести у храм и показати све тамо како му не би било страшно бити на непознатом месту. Боље да поразговарате о припреми за свету тајну са свештеником, у свакој ситуацији има много нијанси.

Какви су услови за крштење?

Важно је да родитељи и кумови разумеју зашто они планирају да крсте дете. Крштење није лепа традиција само зато што «тако треба» и није амајлија за живот. То је света тајна за коју треба да се спремите са одговорношћу: кумови и родитељи преузимају на себе обавезу да васпитају дете у православној вери. За то најмање треба да они буду крштени и да се труде да живе добар хришћански живот.

Ко може да буде кум?

Обично су то најближи родитељеви пријатељи. Главни захтев је да учествују у црквеном животу и да буду спремни да поучавају своје кумче вери. Не треба да неко постаје кум само због тога што може да поклања детету поклоне или што је веома близак пријатељ. Према канонима обавезно мора бити један кум – истог пола што и кумче, али традиционално често има два: мушкарац и жена. Ако нема никаквих могућности да нађете неког ко би могао бити кум, онда у најкрајњем случају крштење може проћи и без њега. Али о томе треба посебно да поразговарате са свештеником.

Шта је потребно за крштење?

Нова бела кошуља, за бебе – бенкица (можете сашити самостално или купити у храму), напрсни крст, сведочанство о рођењу (извод из матичне књиге рођених) и пар пешкира. Још треба одлучити у част ког свеца ћете назвати дете. Наравно, треба унапред да се договорите са свештеником о извршењу свете тајне. Боље лично да се унапред договорите о техничким детаљима, а и о важним питањима везаним са припремом за свету тајну. За то треба да приђете раднику који ради са кутијом за свеће и да питате како можете да нађете свештеника.

Који је потребан крст за крштење?

Било који. Ако вам га је поклонио познаник, или сте га купили на бувљаку, или просто сумњате да је на њему правилно приказан Спаситељ, само покажите крст свештенику. Ако се испостави да он не одговара, добићете бесплатно најпростији и одговарајући. Златан крст можете купити и осветити у храму касније.

Да ли је родитељима забрањено да присуствују крштењу?

То је сујеверје. Нигде није наглашено да је то тако. Првих 40 дана после порођаја женама је заиста забрањено да долазе у храм, али других забрана нема. Чак обрнуто, детету ће бити боље да буде са родитељима и рођацима. Крштење је празник за целу породицу.

Ко може крстити?

Свештеник, епископ, па чак и световњак – у случају животне опасности за онога ко ће бити крштен. Главно је да тад буду речене речи које врше свету тајну: «Крштава се роб Божји (име) у име Оца. Амин. И Сина. Амин. И Светога Духа. Амин». Без њих Света Тајна Крштења не важи.

Како се то дешава?

Попут молитава, чији редослед можете наћи у служабнику, то изгледа овако: свештеник три пута потапа дете у крстионицу, говорећи речи које врше свету тајну. Заједно са Крштењем се чини још једна света тајна – Миропомазање. Свештеник маже човека посебним уљем (миром) и преко тога му се дају дарови Светог Духа. После свете тајне треба да причестите дете у наредно време. Вршење свете тајне траје око сат времена. Уколико је реч о беби, пре свете тајне треба обавезно да је нахраните.

Аутор чланка: Баглаи Кирилл